ایزو ts 16949 در ارتباط با چه مباحثی است؟

قطعه سازان بسیار دوست دارند بدانند که استاندارد ایزو ts 16949 در ارتباط با چه مباحثی است و این که هدف از گرفتن این استاندارد چیست و چرا برای آن ها اجبار شده است؟
یکی از معدود استاندارد های ایزو که در حوزه های مختلف، اجبار شده است ایزو ts 16949 است. مهم ترین دلیل این کار به مستنداتی برمی گردد که فوق العاده برای قطعه سازان و خودروسازان مهم است و اگر این مباحث را در سازمان خود رعایت نکنند مطمئنا با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند. در ادامه در ارتباط با این استاندارد توضیح کاملی خواهیم داد.

ایزو ts 16949

تعریف استاندارد ایزو ts 16949

هر چند این استاندارد در سال 2016 تغییر نام داد و به iatf 16949 مشهور شده است اما هنوز بسیاری از افراد در ایران آن را با نام ایزو ts می شناسند و به همین دلیل است ما هم از این واژه هنوز استفاده می کنیم. در این استاندارد سه مبحث بسیار مهم به صورت کاملا تخصصی رعایت شده است:

  • مشتری مداری و ارتباط با آنان
  • روش کلی QC
  • برنامه ریزی تولید و نگهداری تعمیرات

ایزو ts 16949

 

مشتری مداری

در حالت مشتری مداری از الزامات ایزو 10002 بهره گرفته شده است و این مبحث برای قطعه سازان که از مشتریان زیادی برخوردار هستند بسیار مهم می باشد. اگر شما محصول خوب تولید کنید، خدمات خوب به مشتری بدهید ولی طرز برخورد با مشتری را بلد نباشید به طور قطع نمی توانید مشتری را راضی نگه دارید و این به ضرر شماست.

ایزو ts 16949

کنترل کیفیت

کنترل کیفیت در ایزو ts 16949 شامل مسائل مربوط به قبل تولید، حین تولید و بعد تولید می شود. برای مباحث قبل تولید از بازرسی، نمونه برداری و اندازه گیری پارامترهای کمی و کیفی، برای حین تولید از طرح های کنترلی و برای بعد تولید از spc استفاده می شود.
بیشترین سعی کنترل کیفیت در این روش جلوگیری از محصول نامنطبق است که برای خودروسازان از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. این قاعده حدود 80 دردصد کنترل کیفیت را شامل می شود. در صنایع خودروسازی به دلیل تیراژ تولید زیاد امتناع از تولید محصول نامنطبق اجتناب ناپذیر است و به همین دلیل برای کاهش این عواقب از طرح های کنترلی و روش های بازرسی و کنترل به وسیله spc استفاده می شود.

ایزو ts 16949

برنامه ریزی تولید و نگهداری تعمیرات

این دو واژه به دلیل این که ارتباط نزدیکی با همدیگر دارند، کنار همدیگر همیشه می آیند، در روش برنامه ریزی تولید مهم ترین شاخصه در این استاندارد استفاده از روش برنامه ریزی احتیاجات مواد است و باید قبل تولید هفتگی، این قاعده توسط مدیر تولید بردوام شود.
اما در روش نگهداری و تعمیرات بیش ترین تمرکز بر روی نگهداری و تعمیرات پیش گیرانه است، چون بسیاری از شرکت ها به دلیل رعایت نکردن همین مبحث ضررهای هنگفتی در زمینه خرابی دستگاه ها و تجهیزات می دهند.

ایزو ts 16949

با خواندن مطالب بالا متوجه شدیم که هدف از پیاده سازی و مشاوره ایزو ts 16949 پیشگیری و درمان است و به همین شرکت های خودروسازی بزرگ در ایران، این استاندارد را اجبار کرده اند و باید حتما سازمان ها گواهی مربوط به آن را داشته باشند.

با ما ارتباط بگیرید

شماره موبایل: 09902702205
شماره ثابت: 08733230268

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.